SZANTAŻ

SZANTAŻ

Daumier Honore, francuski grafik, malarz i rzeźbiarz, żyjący w XIX wieku, otrzymał kiedyś od pewnego księgarza list następującej treści:

"Jestem w posiadaniu wielu skandalicznych historyjek o Panu. Chętnie zachowam milczenie, jeżeli Pan mi przyśle kwotę 100 luidorów".

Malarz natychmiast odpowiedział:

"Mogę przesłać Panu w każdej chwili serię jeszcze bardziej skandalicznych historyjek celem skompletowania pańskiej kolekcji. Żądam jednak za to tylko 50 luidorów”.*

 

Opis

Szantaż kojarzy się z użyciem gróźb lub ujawnianiem na światło dzienne zagrażających nam prawdziwych bądź fałszywych faktów. Zwykle zresztą groźba jest silniejsza niż samo jej wykonanie. Uleganie szantażowi prowadzi nieuchronnie od jednych kłopotów do drugich a przeciwdziałanie jemu wymaga odwagi i gotowości na poniesienie konsekwencji.

 

Przykład z pracy

-          Albo będzie pan wykonywał dodatkowe obowiązki albo ujawnię, że urwał się pan wczoraj wcześniej z pracy ( nie namawiamy do uciekania z pracy bynajmniej).

Przykład domowy

-          Albo pojedziemy będziesz więcej mi poświęcał czasu albo powiem twoim kolegom z pracy, że oglądasz damskie telenowele bez końca.

 

Obrona

¨      Powiedzenie „nie”, ale z gotowością do poniesienia kosztów przeciwstawieniu się szantażyście.

¨      Ujawnienie taktyki szantażysty.* Pettyn A., Pettyn R., Sławni i … zabawni. Wielcy ludzie w anegdocie., Interlibro, Warszawa, 1992