KENDO; CZYLI TECHNIKA KIJA

„KENDO” CZYLI TECHNIKA KIJA

"Hej Gerwazy , daj gwintówkę,

Niechaj strącę tę makówkę”

Aleksander hr .Fredro

 

Opis

Niekiedy negocjując możesz spotkać się z krewkim interlokutorem, który za twoje „krnąbrne zachowanie” grozi wymierzeniem Ci surowej kary w formie przez niego przyjętej. Co prawda rzadko się zdarza, żeby w trakcie procesu negocjacyjnego jeden negocjator obił kijem drugiego ale czasy się zmieniają i niczego do końca być pewnym nie można?

 

Przykład z pracy

- Jeżeli nie będzie pani chciała w dalszym ciągu wykonywać tych obowiązków zwolnię panią z pracy i jeszcze napisze jak najgorsza opinię !

Przykład z pracy

Masz robić to co ci każę bo inaczej zrobie taka awanture na przyjęciu jakiej jeszcze nie widziałeś!

Obrona

Jest taka anegdotka o tym, jak to pewien jegomość poszedł na herbatkę do Mistrza Zen.

Gdy usiadł przed mędrcem ten stawiając przed nim czarkę aromatycznego napoju powiedział:

- Jeżeli napijesz się herbaty uderzę cię tym o to kijem. - Tu wyjął schowany za plecami całkiem pokaźnych rozmiarów kij - Jeżeli się nie napijesz to również uderzę cię tym kijem.

Jegomość nerwowo rozejrzał się po pokoju i nie wiedząc co począć zaczął pić i.... wtedy dostał kijem po głowie. Mocno tym zdeprymowany odstawił naczynie i .... znów dostał kijem w ciemię.

Pytanie jest takie: jak się zachować w takich okolicznościach przyrody?

Odpowiedzi są dwie:

Zapytać: Dlaczego mnie bijesz?

I druga... zwyczajnie wyjść.

 

¨      Zachowanie asertywne – musimy dla siebie jasno wiedzieć, na co nie pozwolimy drugiej stronie w kontaktach z nami (grożby, inwektywy, krzyki).

¨      Groźba zerwania negocjacji – zastosujmy sankcjonowanie - jeśli nie zmieni swojego postępowania.

¨      Nie wolno daj się zastraszyć. Silniejsi negocjatorzy często próbują prowadzić cale rozmowy z pozycji siły. Naszą odpowiedzią powinno być traktowanie drugiej strony z szacunkiem, ale i domaganie się szacunku dla siebie.