AUTOIRONIA

AUTOIRONIA

Opis

Wielki Manipulator sugeruje słuchaczom (odbiorcom), że skoro on (a przecież jest nad wyraz bystry i co widać) nie jest w stanie pojąć twoich argumentów to niechybnie musi chodzić o nonsens, że mamy doczynienie z jakąś kompletną bzdurą. Dobrze przy tym robi odrobina talentu aktorskiego:

 

Przykład biznesowy

Wielki Manipulator łapie się oburącz na głowę (byle tylko się za bardzo nie potargać) i krzyczymy śmiejąc się z bólem:

-          Ludzie czy ktoś z Was widział kiedykolwiek, aby mieszkanie w takiej dzielnicy mogło tyle kosztować!!! Każdy wie, jakie są ceny szanowny Panie. Niech pan pomyśli logicznie przez chwilę!

 

-          Nie sadzi pan chyba, że jestem taki głupi i naiwny aby się zgodzić na tygodniowy termin płatności. Każde dziecko w tym kraju wie ile to musi trwać.

 

Przykład z życia rodzinnego

-          Kochanie remont i malowanie? Czy znasz kogoś, kto remontowałby by mieszkanie w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej? Musiałby być szalony!

 

Obrona

¨      Najlepiej zwyczajnie zdemaskować psychodramę i zaproponować merytoryczną debatę. Jeśli spotkamy się z odmową często najlepiej zrezygnować z dalszych rozmów, ponieważ prowadzone w taki sposób mijają się z celem.