Wstęp

Wstęp

 

             CZYM SĄ MANIPULACJE

Kiedy możemy mówić, że jesteśmy poddawani manipulacji?

Manipulacja jest formą zamierzonego i intencjonalnego wywierania wpływu na drugą osobę czy grupę w taki sposób, aby ta realizowała nie zdając sobie z tego sprawy działania zaspakajające potrzeby manipulatora.


Wpływ, jakiemu jesteśmy poddawani, aby został uznany za manipulację musi charakteryzować się takimi elementami, jak:

  • w sposób istotny wpływa na nasze myślenie,
  • nie liczy się z naszymi potrzebami i interesami,
  • steruje naszymi emocjami,
  • przynosi korzyść manipulatorowi

Jednym słowem manipulatorzy ujarzmiają i ukierunkowują proces naszych myśli, abyśmy wierzyli, że wszystko robimy z własnej i nieprzymuszonej woli. Dlatego też szczególnie zabiegają o wytworzenie w swojej ofierze iluzorycznego poczucia sprawstwa, czyli poczucia kontroli nad własnym życiem.

Manipulacje nie są żadną wiedzą tajemną. Bazują na różnych mechanizmach i prawidłowościach psychologicznych, o których przeczytacie w tej książce. Należy zdawać sobie sprawę, iż niektóre prawa psychologiczne są równie powszechne i działają równie silnie, co prawo grawitacji. Nie znaczy to wcale, że jesteśmy wobec nich bezradni. Jeżeli nauczymy się rozpoznawać manipulacje, to możemy w większym stopniu poddać je świadomej kontroli. Morze jest strasznym żywiołem, co w cale nie oznacza, że nie można w nim pływać. Znajomość technik i sposobów manipulacji jest niezbędnym warunkiem skutecznego przeciwdziałania.

Na zakończenie tego rozdziału odpowiemy na często stawiane nam pytanie: czy manipulacja może być dobra?

Nie. Nie może.

Nie ma dobrych manipulacji.

Jak ktoś powiedział „cel nie uświęca a uśmierdza środki”. Manipulator rości sobie prawo do zawłaszczania cudzego życia. Zabiera drugiemu człowiekowi autonomię. Manipulowanie w dobrej wierze zawsze i tak pozostanie manipulowaniem.