NIE JEST PAN CHYBA IGNORANTEM?

NIE JEST PAN CHYBA IGNORANTEM?

Karłowicz był zapalonym wędkarzem. Pewnego razu łowił ryby nad Prutem w głuchym ustroniu, gdyż nie posiadał upoważnienia na połów w oficjalnych miejscach.

Nagle - jak spod ziemi - wyrósł strażnik rzeczny i tonem urzędowym zwraca się do Karłowicza:

- Jakim prawem łowi pan tutaj pstrągi?

- Mój przyjacielu - odpowiada z godnością i powagą kompozytor - czynię to pod nakazem nieodpartej przemocy niezgłębionego, intuicyjnego geniuszu ludzkiego nad upośledzoną, nędzną kreaturą...

-          Wybaczy pan - rzekł po chwili strażnik, zdejmując czapkę i kłaniając się nisko - ale kto by tam znał te wszystkie nowe zarządzenia...!*

 

Opis

Ten sposób wywracania na drugą stronę Twoich władz umysłowych opiera się na naszym lenistwie i próżności. Wielki Manipulator bazuje na braku przygotowania do rozmów lub niewiedzy, do której – zwykle - z próżności nie chcemy się przyznać. Tu istotna uwaga - nigdy nie będziecie tak przygotowany do rozmów czy jakiejś konkretnej sytuacji, żeby nie mogło być lepiej ale warto wiedzieć (tak dla siebie) na czym się mało zdamy i w jakich sprawach powinniśmy język trzymać na z zębami.

Przykład

-          Jak pan zapewne wie tego typu rozwiązania systemów informatycznych dla takich firm jak pańska, musi być takie a nie inne i kosztować tyle ile kosztuje. Zgodzi się pan ze mną, nieprawdaż?

 

-          Kochanie obracasz się w świecie i świetnie wiesz co powinnam sobie kupić żeby wyglądać modnie i dlatego  zrozumiesz, że cała twoja wypłata poszła na moje buty. To była konieczność.

 

Obrona

¨      Pamiętajcie, że niechęć przyznania się do ignorancji może zaowocować poważnymi konsekwencjami finansowo – życiowymi i możecie rozważyć pytanie; czy lepiej przyznać się do ignorancji w jakiejś sprawie, ( co nie jest żadnym wstydem) czy ponieść bolesne konsekwencje.

¨      Najlepszą obroną jest sumienne przygotowywanie się do rozmów i jak najszybsze rozstanie się z poglądem własnej wszechwiedzy.* Pettyn A., Pettyn R., Sławni i … zabawni. Wielcy ludzie w anegdocie., Interlibro, Warszawa, 1992