UDANY SZOK

UDANY SZOK

Uniwersytet   w   Oxfordzie   przyznał   Fryderykowi Handlowi tytuł doktora honoris causa. Zawiadamiając o nadaniu tej godności sekretariat uniwersytetu napisał do Handla, że za dyplom należy wnieść pewną  zapłatę.

- Co?! - krzyknął pod denerwowany kompozytor po przeczytaniu tego listu. - Za to, że będę kolegą tych cymbałów mam jeszcze płacić? Nigdy!*

 

Opis

Manipulacja „udany szok” polega na tym, że na Twoją propozycję, Wielkiego Manipulatora ogrania bezmierne i totalne zdziwienie, któremu daje widoczny wyraz. Szok ma na celu zmylenie naszej czujności i zasianie w nas wątpliwości, co do racjonalności naszej oferty. Mówiąc inaczej jest to psychodrama zagrana na nasz użytek.

 

Przykład biznesowy

Ma zwykle postać następującego dialogu:

Wielce szanowny panie chciałbym kupić Pana samochód za cenę X”

Wytrzeszczając oczy i łapiąc się za głowę): Panie A pan chyba oszalał. Pan to chciał żebym go w ogóle za darmo oddał!

 

Przykład domowy

-          Kochanie, może zaprosimy kolegów z pracy... Obejrzymy mecz, napijemy się piwa....

-          Ty chyba zupełnie oszalałeś (rwąc włosy z głowy) żeby w powszedni dzień wydawac przyjęcia i bale niewiadomo na ile osób!!!

 

 

Obrona

¨      Szukajcie obiektywnych powodów takiej reakcji

¨      Pamiętajcie, że tak wielkie zdziwienie może być etiudą dramatyczną przeznaczoną na nasz użytek w celu skonfundowania nas.* Pettyn A., Pettyn R., Sławni i … zabawni. Wielcy ludzie w anegdocie., Interlibro, Warszawa, 1992