DARMOWA PRZYSŁUGA

DARMOWA PRZYSŁUGA

 W czasie pobytu w Paryżu Stokowski (dyrygent amerykański pochodzenia polskiego) lubił zachodzić do pewnej małej restauracji, której właściciel był wyjątkowo gościnny, potrawy wyjątkowo smaczne, a ceny wyjątkowo niskie.

-          Proszę mi powiedzieć - zapytał właściciela - czemu zawdzięczam pańską wspaniałomyślność? Przecież nie jestem biedny, mogę zapłacić tyle, ile trzeba - zwrócił się kiedyś do restauratora sławny dyrygent.

-          Bardzo kocham muzykę! - odparł właściciel. - I z miłości do niej gotów jestem ponieść każdą ofiarę.

Tego dnia Stokowski wychodząc z lokalu dostrzegł nie zauważoną dotychczas tabliczkę w witrynie z napisem: "Codziennie śniadania, obiady i kolacje w towarzystwie wielkiego Stokowskiego!"*

 

Opis

Jeżeli ktoś stale narzuca się z pomocą i oferuję ją zarówno wtedy kiedy jej potrzebujecie, jak i wtedy, kiedy jej nie potrzebujecie, to może się dość szybko okazać, że Wielki Manipulator  poprosi o rewanż ( w takiej sferze, która wcale nie musi Ci się podobać). W przyrodzie występują najrozmaitsze formy tej manipulacji. Po co mężczyźni zapraszają kobiety na kolację płacąc często (ci hojniejsi, oczywista) słone rachunki?

 

Przykład biznesowy

Wielki Manipulator mówi:

-          Miły panie zapłacimy panu honorarium, nie za miesiąc tylko w trzy dni. Czy jest Pan zadowolony?

Uśmiechając się radośnie mówisz, że .jesteś szczęśliwy

Ale za kilka dni w słuchawce możesz znów usłyszeć głos:

-          Czy mógłby Pan po starej znajomości zrobić dodatkowy raport? Ja pomogłem panu wtedy z terminem płatności. Rozumie Pan.

 

Coś za coś. Często jedno „coś” bynajmniej nie jest równe drugiemu „coś”, o które jesteśmy właśnie proszeni. Ale - w myśl reguły wzajemności -to „coś” musisz zrobić, bo mógłbyś kogoś śmiertelnie obrazić ale i sam byś się mógł poczuć jak ostatni niewdzięcznik...

 

Obrona

¨      Trzymajcie ręce w kieszeni, czyli czyli miejcie świadomość tego, że przyjmowanie podarunków rodzic może żądania..

¨      Pamiętajcie o swoich regułach i celach.

¨      Jeśli nawet decydujemy się na przyjęcie „dywersyjne” przysługa można zastosować się do rady marszałka Piłsudskiego: „Brać od wroga wszystko i nic nie kwitować”* Pettyn A., Pettyn R., Sławni i … zabawni. Wielcy ludzie w anegdocie., Interlibro, Warszawa, 1992