JEŚLI MNIE NAPRAWDĘ LUBISZ ...

JEŚLI MNIE NAPRAWDĘ LUBISZ ...

Opis

Manipulacja ta polega na tym, że ludziom, których lubimy ulegamy zdecydowanie częściej niż innym. Uzasadnienia mogą być różne. Niemniej fakt pozostaje faktem. To, co mówią ludzie, których, lubimy wydaje bardziej prawdopodobne, prawdziwe i uważamy, że nie możliwe aby ktoś mógłby nami manipulować. Trudno lubianej przez nas osobie zrobić przykrość. Czasem trudno się rozstać ze swoimi złudzeniami wobec niektórych ludzi. Zjawisko to szeroko omówił i udokumentował R. Cialdini.

 

Przykład

Wyobraźmy sobie kolegę, którego bardzo lubimy, (ale nie koniecznie ze wzajemnością), mówiącego takie o to słowa:

- Stary, bardzo ciebie proszę zostań za mnie dzisiaj w pracy te parę godzin, sam wiesz jak to bywa, zrób to dla kolegi…. I choć, tak naprawdę, wcale wam to nie odpowiada, ale jak tu nie zrobić tego, o co prosi taki sympatyczny kolega?

 

Na „lubieniu” handlowcy budują relacje handlowe. Sprzedają raczej „siebie” a nie towar. Oczywiście nie można tego interpretować w drugą stronę: jeżeli kogoś (nawet handlowca) lubimy nie znaczy to, że chce nas zawsze oszukać.

 

Obrona

¨      Pamiętajmy, że świadomość, że kogoś lubimy, może powodować nieobiektywną ocenę (stronniczość na nasza niekorzyść)

¨      Nie znaczy to bynajmniej żebyśmy namawiali kogoś do nie lubienia innych ludzi. Co to, to nie. Ale dobrze jest pamiętać podejmując decyzje ,że lubienie kogoś ma wpływ na nasze działanie i oceny.

¨      Dobrze jest w takim wypadku zastosować racjonalne i obiektywne kryteria i nie podejmować decyzji od razu.