POZORNE USTĘPSTWA

POZORNE USTĘPSTWA

Gdy współczesny zespół taneczny z Ghany przyjechał na występy do Bułgarii, gospodarze zastanawiali się, czy afrykańskie tancerki mogą tańczyć z odkrytymi piersiami. Ostatecznie przedstawiciel bułgarskiego ministerstwa kultury orzekł, że zgodnie ze zwyczajami panującymi w jego kraju kobiety tańczą nie odsłaniając swych wdzięków. Szef zespołu z Ghany zgodził się, ale zapowiedział: „Kiedy zespół bułgarski odwiedzi nas w przyszłym roku, wasze tan­cerki będą musiały według naszych obyczajów tańczyć z odkrytymi piersiami".*

 

Opis

Jaki koń jest - każdy widzi - pozorne ustępstwo to pozorne ustępstwo i nic ponad to. Wielki Manipulator oferuje ustępstwa w sprawach, które de facto nie stanowią dla niego znaczenia a w zamian żąda bardzo konkretnych, i co gorsze, wymiernych korzyści.

 

Przykład domowy

Wyobraźmy sobie scenę z domowego zacisza. Żona mówi do męża:

-          Kochanie zrobię wszystko, co chcesz. W ostateczności mogę się nawet do ciebie uśmiechać rano. Ale z twojej strony liczę, że  futro z norek, które ciągle obiecujesz dostanę pod choinkę.

 

Przykład biznesowy

A teraz coś ze świata biznesu

-          Może pan zapakować swoje książki w taki kolor papieru jaki pan chce ale rozliczymy się dopiero wtedy, kiedy sprzedamy całość Pana towaru.

 

Obrona

¨      Pamiętajcie o tym, że ustępstwa muszą być współmierne.

¨      Istnieją sposoby i reguły czynienia ustępstw. Znajdziecie je w metodach obron.* Rogatko W., Z lamusa historii. 365 anegdot historycznych, Polska Fundacja Kościuszkowska, 1993