ZACHOWANIA IRRACJONALNE

ZACHOWANIA IRRACJONALNE

Opis

S. Witkowski w „Psychomanipulacjach” (patrz: bibiografia) opisuje sytuację jak zdenerwowany dłużnik przyszedł do działu windykacji i chciał natychmiast rozmawiać na temat swoich zaległości. Wtedy to dobroduszny pan windykator, ku wielkiemu zdziwieniu dłużnika, namówił petenta na narysowanie ślimaczka. W finale, ku swemu zaskoczeniu, dłużnik umawia się na większy procent spłaty długu niż to zamierzał pierwotnie.

Mechanizm tej manipulacji polega na tym, iż jeżeli Wielki Manipulator wykonuje działania z pozoru nieracjonalne, to w obawie przed tym, co jeszcze mógłby zrobić innego, często ulegamy presji. W wielu wypadkach takie działania są połączone z zachowaniem agresywnym. Mówiąc kolokwialnie „ktoś struga wariata”, aby nas przestraszyć.

 

Przykład biznesowy

-          Czy mógłby Pan zwinąć swoją ofertę w trąbkę popatrzeć przez nią na zachodzące słońce. To nam bardzo pomoże w zrozumieniu sytuacji naszych negocjacji!

Albo

-Jeśli trzeba to przyjdę i zaśpiewam i zatańczę przed szanowną komisją!

Przykład domowy

- Kochanie, jeśli chcesz to mogę zaraz napisać sobie na czole: „Już nigdy nie napije się piwa „ale daj mi teraz święty spokój!

Obrona

¨      Najlepszą obroną jest odwaga w niepodejmowaniu idiotycznych propozycji i nie branie udziału w takich „psychodramach”.