"KREATYWNY RELATYWIZM

"KREATYWNY” RELATYWIZM

W czasach, gdy Adolf Hitler był u władzy, biskup Klemens August odważył się kiedyś w kazaniu wspomnieć o niekorzystnym wpływie organizacji Hitlerjugend na wychowanie młodzieży. W tym momen­cie jakiś słuchacz przerwał biskupowi wołając: „Kto nie ma dzieci, nie powinien rozwodzić się o ich wychowaniu! To jest nonsens!" Na to spokojnie biskup: „Wypraszam sobie jakąkolwiek krytykę naszego wodza tu, w kościele".*

 

Opis

Twierdzenie, które może mieć sens i być i prawdziwe w stosunku do pojedynczego, indywidualnego przypadku, określonej klasy przypadków wcale nie musi sprawdzać się w innych sytuacjach. Doskonale zdefiniował to Schopenhaeur, wedle którego istotą przyjęcia tego zabiegu jest: „przyjęcie twierdzenie wygłoszonego w sensie relatywnym, jak gdyby było wygłoszone w sensie ogólnym”.

 

Przykład biznesowy

-          Jak pan widzi rozwiązania systemu informatycznego, jakie zostały zaproponowane dla firmy X spełniły swoje zadania. Uważamy, dlatego, że będą korzystne dla każdej firmy, ponieważ, takie są koszty i zasady informatyzacji przedsiębiorstw.

 

-          Firmy, które dostarczają nam towary stosują zawsze określony rodzaj upustów cenowych. W dłuższych kontaktach firmy zawsze muszą stosować upusty cenowe.

 

Obrona

¨      Pamiętajcie,że to, co mówisz odnosi się właśnie do tej a nie innej sprawy i nie pozwólcie rozciągać znaczenia swojej wypowiedzi na zagadnienie, którego nie dotyczy.* Rogatko W., Z lamusa historii. 365 anegdot historycznych, Polska Fundacja Kościuszkowska, 1993