POCHLEBCA

POCHLEBCA

„«Mnie to kadzą» - rzekł bardziej do swego rodzeństwa

Siedząc szczur na ołtarzu podczas nabożeństwa.

Wtem, gdy się dymem kadzideł zbytecznych zakrztusił,

Wpadł kot z boku na niego, porwał i udusił".

Ignacy Krasicki

 

Opis

Jedna z tzw. „technik ingracjacyjnych”, czyli wkradania się w nasze łaski za pomocą pochlebstw. Nieszczere chwalenie traktujemy jako manipulację. Przykładem takiego działania jest chwalenia cudzego dziecka, co ma na celu zdobywanie przychylności rodziców.

Chętnie słuchamy komplementów podnoszących wartość w oczach otoczenia i własną samoocenę. A przecież istota komplementu polega na podnoszeniu cudzej wartości. Jest to troszkę inna forma reguły lubienia - jeśli można tak powiedzieć - odwołująca się do siedmiu grzechów głównych. Każdy z nas jest mniej lub bardziej próżny a jak wiadomo, próżność, to ulubiony grzech diabła. Zachowanie zdrowego rozsądku w momencie, kiedy ktoś z niezwykłą swadą wyszczególnia nasze niezwykłe przymioty ciała i ducha jest konieczne, jeśli nie chcemy zostać uśpieni i w efekcie manipulowani.

 

Celem takiego działania jest uśpienie czujności, poruszenie próżności, zdobycie sympatii, czasem wprowadzenia w rolę eksperta. Warto jednak pamiętać, ze chwalenie nas w cale nie musi mijać się z prawdą.

 

Przykłady biznesowe

- Widziałem różnych ludzi, ale jak pana słucham to same ręce składają się do oklasków.

- Panie dyrektorze, tak naprawdę to nasze województwo a nawet dalsze regiony kosmosu funkcjonują tylko dzięki pana inteligencji i energii.

-          Przecież taki świetny i znany negocjator jak pan nie będzie zajmował się takimi drobiazgami jak drugorzędne warunki realizacji naszej umowy. Zostawmy te szczegóły młodszym.

 

Przykład z życia rodzinnego

-          Kochanie jak pięknie wyglądasz w tej nowej sukience. Może pojedziemy do Ryśka na mecz i piwo pokażesz ją Helence?

 

Na ile to prawda na ile manipulacja? Oto jest pytanie.

Oczywista, że zwykle te sformułowanie są nieco bardziej wyrafinowane niemniej istota sprawy jest właśnie taka.

 

 Obrona:

¨      Korzystajcie z opinii wrogów. Trudne, ale nad wyraz pożyteczny.

¨      Popatrzycie czasami w lustro i jeżeli z tego kogoś w lustrze nie będziemy w stanie się, choć trochę pośmiać (a jak wiemy poczucie humoru daje dystans do siebie i swoich spraw) może być to pierwszy groźny objaw.

¨      Pracujcie nad pokorą, czyli znajomością własnych zalet i wad, możliwości i ograniczeń – to pomaga najbardziej.

¨      Starajcie się przyjmować taką postawą, aby ani zbytnie pochwały ani nagany nie miały dominującego wpływu na Waszą samoocenę a w dalszej kolejności na to, co robicie.