ZŁAMANA NOGA

ZŁAMANA NOGA

Opis

  Oponent twierdzi, że nie jest w stanie spełnić prośby z przyczyn obiektywnych i nieuchronnym niczym podatki i prawo powszechnego ciążenia. Naturalnie często się zdarza, że owe przyczyny obiektywne są czystym wymysłem wyssanym z palca, ale niestety nie łatwo to sprawdzić.

 

Przykład biznesowy

Wielki Manipulator

-          Nie jestem wstanie zapłacić ile pan oczekuje, gdyż na ten rok nasz budżet jest wyczerpany, skończyły się pieniądze. Nie może pan wymagać ode mnie rzeczy niemożliwych …

Albo

- Chętnie bym przyjął pana na to stanowisko, ale niestety od dawna jest obiecane Malinowskiemu (przepraszamy wszystkich Malinowskich i życzymy im miłego oczekiwania na stanowisko...).

 

Przykład z życia rodzinnego

Mąż do żony

-          Kochanie, nie możemy z przyczyn obiektywnych zaprosić twojej mamy na obiad albowiem nabawiłem się w zeszłym tygodniu alergii na skunksy…

 

Obrona

¨      Jeśli owe "obiektywne uwarunkowania" przekraczają nasze najskromniejsze nawet oczekiwania to niestety musimy zrezygnować z całej historii. Weryfikacja czy ktoś mówi prawdę czy nie jest w większości sytuacja trudna lub wręcz niemożliwa.